JAS-39 Gripen v české armádě: Výkony, vlastnosti a zajímavosti

Vítej na našem blogu eshopu www.rcblik.cz! Dnes se podíváme na jeden z nejvýznamnějších a nejmodernějších stíhacích letounů, které má česká armáda ve svém arzenálu – JAS-39 Gripen. Tento švédský víceúčelový bojový letoun je známý svou všestranností, pokročilou technologií a vynikajícími letovými vlastnostmi. V tomto článku se podrobně podíváme na základní vlastnosti, zajímavosti, výkony a milníky tohoto úžasného stroje, který je klíčovou součástí Vzdušných sil Armády České republiky.

Základní vlastnosti JAS-39 Gripen

JAS-39 Gripen je víceúčelový bojový letoun vyvinutý a vyráběný švédskou společností Saab. Název JAS je akronym pro švédské slova "Jakt" (stíhací), "Attack" (útočný) a "Spaning" (průzkumný), což odráží schopnost letounu plnit různé typy misí.

 • Výrobce: Saab AB
 • První let: 9. prosince 1988
 • Zaveden do služby: 1997 (ve Švédsku), 2005 (v České republice)
 • Maximální rychlost: Mach 2 (2 450 km/h)
 • Dostup: 15 240 metrů
 • Dolet: 3 200 km (s přídavnými nádržemi)
 • Výzbroj: Kanón Mauser BK-27, různé typy řízených střel vzduch-vzduch, vzduch-země, neřízené rakety a bomby

Zajímavosti o JAS-39 Gripen

 1. Unikátní design: Gripen je navržen jako lehký a agilní letoun s deltovitými křídly a předními plochami (canards), což mu umožňuje výjimečnou manévrovatelnost a stabilitu při vysokých rychlostech.
 2. Pokročilá avionika: Letoun je vybaven moderními elektronickými systémy, včetně radaru AESA, systému elektronického boje a pokročilého skleněného kokpitu s víceúčelovými displeji.
 3. Víceúčelovost: Gripen může být rychle přeprogramován pro různé typy misí, což zahrnuje stíhací, útočné, průzkumné a námořní operace.
 4. Ekonomický provoz: Díky nízkým nákladům na údržbu a provoz je Gripen jedním z nejefektivnějších stíhacích letounů na světě. Česká armáda oceňuje jeho spolehlivost a nákladovou efektivitu.

Výkony JAS-39 Gripen

Gripen je známý svými vynikajícími letovými výkony. Díky své lehké konstrukci a výkonnému motoru Volvo RM12 je schopen dosáhnout maximální rychlosti Mach 2 a operovat ve vysokých nadmořských výškách až do 15 240 metrů. Letoun má také krátkou vzletovou a přistávací dráhu, což umožňuje operace z méně připravených letišť a záložních drah.

Milníky a historie JAS-39 Gripen v české armádě

1. Počátky a pronájem

Česká republika si pronajala 14 letounů JAS-39 Gripen (12 jednomístných JAS-39C a 2 dvoumístné JAS-39D) od Švédska na základě desetileté smlouvy podepsané v roce 2004. Letouny byly dodány v roce 2005 a nahradily zastaralé sovětské stroje MiG-21.

2. Modernizace a prodloužení pronájmu

V roce 2014 byla smlouva na pronájem Gripenů prodloužena do roku 2027 s možností dalšího prodloužení. Součástí dohody byla i modernizace letounů na nejnovější standardy, což zahrnovalo upgrade avioniky, komunikačních systémů a výzbroje.

3. Mezinárodní mise

Gripeny českého letectva se pravidelně účastní mezinárodních cvičení a misí NATO, včetně ochrany vzdušného prostoru nad Islandem a Pobaltím v rámci operací Baltic Air Policing. Tyto mise posilují alianční spolupráci a zvyšují bojovou připravenost českých pilotů.

4. Budoucnost Gripenů v české armádě

Česká republika plánuje pokračovat v provozu JAS-39 Gripen i po roce 2027, a to buď prodloužením stávajícího pronájmu, nebo pořízením nových strojů. Gripen zůstává klíčovým prvkem obrany vzdušného prostoru ČR a symbolizuje moderní a efektivní letectvo.

5. Technologické inovace JAS-39 Gripen

JAS-39 Gripen je známý pro své pokročilé technologické inovace, které zahrnují:

 • Fly-by-wire systém: Tento digitální systém nahrazuje tradiční mechanické a hydraulické ovládání letounu, což zlepšuje jeho manévrovatelnost a bezpečnost.
 • Datové spojení Link 16: Umožňuje efektivní komunikaci s dalšími letouny a pozemními jednotkami v reálném čase, což zvyšuje bojovou efektivitu.
 • Víceúčelový radar PS-05/A: Moderní radarový systém umožňuje detekci a sledování více cílů najednou, a to za různých podmínek.

6. Ekologické aspekty

JAS-39 Gripen je navržen tak, aby byl šetrnější k životnímu prostředí než starší letouny.

 • Palivová efektivita: Gripen má nízkou spotřebu paliva, což snižuje jeho provozní náklady a ekologickou stopu.
 • Snížené emise: Moderní motory a aerodynamický design přispívají ke snížení emisí CO2 a dalších škodlivých látek.

7. Výcvik pilotů a údržbářů

Vzhledem k pokročilým technologiím, které JAS-39 Gripen využívá, je výcvik pilotů a údržbářů klíčovým aspektem.

 • Simulátory: Pokročilé letové simulátory poskytují realistické tréninkové prostředí, které pomáhá pilotům získat potřebné dovednosti.
 • Mezinárodní spolupráce: České letectvo často spolupracuje s dalšími uživateli Gripenů, jako je Švédsko, Maďarsko nebo Thajsko, na výměně zkušeností a tréninkových metod.

8. Adaptabilita a budoucí vývoj

JAS-39 Gripen je navržen tak, aby mohl být snadno modernizován a přizpůsoben novým technologiím a požadavkům.

 • Modularita: Konstrukce Gripenu umožňuje snadnou integraci nových zbraňových systémů a avioniky, což zaručuje jeho relevanci i v budoucnu.
 • Gripen E/F: Nové varianty letounu, Gripen E a F, přinášejí ještě vyšší výkon, vylepšené systémy a větší dolet, což posouvá schopnosti tohoto letounu na novou úroveň.

9. Mezinárodní ocenění a účast na leteckých přehlídkách

Gripen je pravidelně oceňován na mezinárodních leteckých přehlídkách a soutěžích.

 • Farnborough Airshow a Paris Air Show: Gripen zde často předvádí své schopnosti a získává uznání za svou manévrovatelnost a technologickou vyspělost.
 • Ocenění: Letoun byl několikrát oceněn za inovace a přínos k leteckému průmyslu.

10. Přínos pro český obranný průmysl

Zapojení do provozu a údržby Gripenů má pozitivní dopad na český obranný průmysl.

 • Spolupráce s českými firmami: Údržba a modernizace Gripenů zahrnuje spolupráci s domácími podniky, což podporuje lokální ekonomiku a technologický rozvoj.
 • Vzdělávání a pracovní příležitosti: Provoz a údržba těchto pokročilých letounů vytváří pracovní příležitosti a přispívá k rozvoji odborných dovedností.

Závěr

JAS-39 Gripen je nepochybně jedním z nejpokročilejších a nejvšestrannějších stíhacích letounů, které má česká armáda k dispozici. Jeho moderní technologie, vynikající výkony a nízké provozní náklady z něj činí klíčový prvek obrany vzdušného prostoru ČR. Doufáme, že vám tento článek poskytl podrobné a zajímavé informace o tomto úžasném letounu a že jste se dozvěděli něco nového. Děkujeme za přečtení a těšíme se na vás při další návštěvě našeho blogu na www.rcblik.cz, kde vám přinášíme ty nejlepší tipy a triky ze světa letectví!

.
.
.
.
.
.